Nabór na stypendia szkolne i zasiłki szkolne


Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego mieszkańcy Gminy Biały Dunajec mogą składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Białym Dunajcu, w terminie od 1 września do 15 września danego roku szkolnego. W przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października danego roku szkolnego.

Wnioski można pobrać w tut. Ośrodku lub ze strony internetowej i należy złożyć wraz z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi dochody za miesiąc sierpień.

Stypendium szkolne przysługuje:

  • uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
  • wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki tj. do ukończenia 18 roku życia,
  • słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje:

– bezrobocie,

– niepełnosprawność,

– ciężka lub długotrwała,

– wielodzietność,

– brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,

– alkoholizm lub narkomania,

– rodzina niepełna.

Kryterium dochodowe na osobę w rodzinie, uprawniające do ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego, określone jest w Art. 8 i Art. 9 Ustawy o pomocy społecznej i od 1 stycznia 2022r., wynosi 600 zł.

Świadczenie wychowawcze „800+” oraz świadczenie z programu „Dobry Start” nie będzie wliczane do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do stypendium szkolnego.

Wniosek o stypendium szkolne mogą złożyć:

– rodzice/ opiekunowie prawni,

– pełnoletni uczeń,

– dyrektor szkoły

– stypendium szkolne może być także przyznane z urzędu

Stypendium szkolne nie przysługuje uczniom klas zerowych oraz studentom.

Z uwagi na fakt, że stypendium szkolne przyznawane jest w formie pokrycia poniesionych kosztów, występuje konieczność zbierania imiennych dowodów wpłat KP, imiennych biletów miesięcznych,imiennych faktur VAT, imiennych rachunków za poniesione koszty, na cele edukacyjne wg katalogu wydatków kwalifikowanych, tj.:

strój sportowy na lekcje w-f (koszulki, dresy, spodenki, obuwie sportowe, itp.), obuwie zastępcze do poruszania się po szkole, tornister, (plecak/torba szkolna), wyposażenie szkolne w formie artykułów i przyborów, a także innych pomocy naukowych, zeszyty, podręczniki, atlasy, encyklopedie, słowniki, lektury, edukacyjne programy komputerowe, sprzęty tj. laptop, tablet, drukarka, tusz/toner do drukarki, krzesło biurowe, biurko, faktury lub imienne rachunki opłat za czynsz, bilety miesięczne, a także zaświadczenia o wyjazdach szkolnych – o charakterze edukacyjnym.

Miesięczna wysokość dochodu jest ustalona na zasadach określonych w art. 8 ust 3-13 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

ZASIŁEK SZKOLNY

1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się w przejściowo trudnej sytuacji materialnej. Podstawą przyznania zasiłku szkolnego jest wystąpienie zdarzenia losowego (np. śmierć członka rodziny, powódź, pożar).

2. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie kosztów związanych z procesem edukacyjnym lub w formie rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

3. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r., o świadczeniach rodzinnych, tj. 620,00 zł.

4. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Dodatkowe informacje dotyczące stypendium szkolnego można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Białym Dunajcu pod numerem telefonu 18 20 79 512, w godzinach 7:30 -15:30.

Data dodania: 11.09.2024 10:07

Autor: Sebastian Stala

Kategorie: Pomoc Społeczna Informacje

Kalendarz