Wzory ról rodzicielskich

Wzory ról rodzicielskich


    Bardzo ważne dla wychowania dziecka  jest to jakie dziecko widzi wzory rodzicielskie. W naszym społeczeństwie nieporównywalnie bardziej obarczona obowiązkami jest rola matki. To przecież od matki oczekuje się, że będzie czuwać nad dzieckiem gdy jest chore, że będzie wstawać kilka razy w nocy sprawdzając czy wszystko jest w porządku. To mama pierze, sprząta, gotuje dzieciom i mężowi obiady, dba o racjonalne wyżywienie, przygotowanie posiłków do szkoły, pracy. To matka jest osobą, do której dziecko może przyjść gdy spotkają go jakieś niegodziwości. Ona pocieszy, przytuli, doradzi, zaceruje ubranie, upiecze ciasto. Widać jak dużo od roli matki wymaga nasze społeczeństwo. Często także matki są, bardziej niż ojcowie, piętnowane gdy tych oczekiwań nie spełniają.


    Od roli ojca wymaga się zdecydowanie mniej w naszym społeczeństwie. Tata ma przede wszystkim zapewnić byt rodzinie. To na nim spoczywa obowiązek zarobienia na utrzymanie i pielęgnację swojego potomstwa. Zakłada się, że ojciec wracając po ciężkiej pracy ma prawo nie mieć czasu dla dzieci jest bowiem często zmęczony. Dziećmi czasem zajmuje się w weekendy i często robi to nieudolnie.


    Należy sobie jednak zdać sprawę z przemian jakie zachodzą we współczesnym świecie. Często jedna, męska pensja w rodzinie nie wystarczy na zaspokojenie jej potrzeb. Do pracy wyrusza więc piastunka domowego ogniska, czyli matka. Zdarza się i tak, że na skutek rosnących ambicji zawodowych kobiet nam współczesnych, matka idzie do pracy, by się w pełni realizować. Nie odpowiada jej bowiem rola osoby wyłącznie zajmującej się domem i dziećmi. Nawet jednak w tej sytuacji nie możemy zapomnieć o tym, że to właśnie matka wpływa na rozwój uczuciowy swoich pociech. Matka jest najbardziej emocjonalnie związana z dzieckiem już poprzez sam fakt ciąży, nawiązania kontaktów już w życiu prenatalnym dziecka. To jej głos słyszało dziecko najczęściej. Jej ciepło i śpiewanie kołysanek podświadomie pamięta z czasów niemowlęcych, a także wczesnego dzieciństwa. Należy więc pamiętać, iż pomimo faktu, że w dzisiejszych czasach matki coraz częściej wyruszają z domu do pracy, nie maleje ich rola i znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. To jak matka traktuje dziecko decyduje bowiem o tym jak ono będzie traktowało innych ludzi. Rozwijającą się miłość do matki dziecko przenosi z czasem na innych członków rodziny, później także na innych ludzi. Najpierw jednak dziecko tego uczucia musi się nauczyć, musi zostać nim obdarzone. Należy więc zwrócić współcześnie uwagę na konsekwencje pozostawiania dzieci, już od najmłodszych lat, pod opieka niań, żłobków. Kto wówczas pokaże dziecku najważniejsze uczucia, kto nauczy go je okazywać. Czy jest w stanie zrobić to osoba obca dziecku?

Data dodania: 13.04.2021 15:07

Autor: Sebastian Stala

Kategorie: Przemoc

Kalendarz