Szlakiem Kułacha Wawrzyńcoka

Wędrując przez gminę i Podhale warto zwrócić uwagę na szlak, który tworzą drewniane rzeźby – kapliczki, świątki i krzyże wyrzeźbione przez jednego z najwybitniejszych podhalańskich twórców ludowych Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka z Gliczarowa Dolnego żyjącego w latach 1812 – 1897. Artysta ten dzięki ogromnemu talentowi rzeźbiarskiemu zyskał przydomek „Leonardo da Vinci z Gliczarowa”.

Jednym z jego najbardziej znanych dzieł są trzy ołtarze w Starym Kościółku p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem przy ul. Kościeliskiej czy krzyż nad Czarnym Stawem pod Rysami w Tatrach.

Jego rzeźby do dziś można podziwiać przy drogach w wielu podhalańskich miejscowościach m.in.: Gliczarowie Dolnym i Górnym, Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Groniu, Jurgowie, Szaflarach i Ludźmierzu, a także w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeum im. Jana Kasprowicza na Harendzie, Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju i Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Kalendarz