Biołodunajcanie

Góralski zespół „Biołodunajcanie” powstał w 2004 roku na Podhalu, w malowniczej wsi Biały Dunajec, położonej u podnóża Tatr. Skupia dzieci, młodzież i dorosłych, którzy kultywują tradycje rodzimej ziemi, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Prezentuje podhalańskie pieśni, taniec i muzykę, ma w swoim repertuarze również regionalne sztuki teatralne.

Miniaturka artykułu Biołodunajcanie

Zespół „Biołodunajcanie” powstał przy Katolickim Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Regionalnej w Białym Dunajcu, a jego założycielkami były: Iwona Kiwacka – Majerczyk oraz Zofia Mieszczak. Działa od piętnastu lat, ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Występy zespołu doceniło m.in. jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu,  Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd w Niepokalanowie, Ogólnopolskiego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Zakopanem,  Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej,  Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zespół z powodzeniem występuje w kraju, jak i poza granicami Polski m.in. na Ukrainie, w Czechach, Macedonii, Serbii, Chorwacji, Włoszech, Turcji, Bułgarii i Czarnogórze. W jego repertuarze znajdują się obrzędy, tańce i śpiewy góralskie, które kilkakrotnie dokumentowane były na potrzeby telewizji.

Fakt, iż Biały Dunajec to miejscowość, gdzie po dziś dzień przywiązuje się wagę do tradycji i zwyczajów, sprawia, że członkowie Zespołu chętnie umieszczają ich fragmenty w swoich programach artystycznych. Do opracowanych i wykonywanych przedstawień należą: „Wesele Góralskie”,  „Na Rusinowej”, „Wilijo”, „Sierotka Hanusia”, „Jasełka”, „Kolędnicy”, „Radośniki”, „Bursa”.

Zespół „Biołodunajcanie” aspiruje do roli kulturotwórczej środowiska Białego Dunajca, gminy i regionu. Jego występy uświetniają liczne imprezy folklorystyczne i nie tylko: „Wybory Nojśwarniyjsyj Górolecki”, „Międzynarodowe Targi Produktów Regionalnych w Zakopanem”, ,,Redyk w Jaworkach”, „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej” czy „Folk Film Festiwal” w Sianowie.  Zespół co rok bierze czynny udział  w oprawach mszy świętych w kościele w Białym Dunajcu i Poroninie. Członkowie zespołu mieli także okazje zaśpiewać podczas mszy prymicyjnej ks. Kardynała Stanisława Dziwisza w Rabie Wyżnej.

W trakcie 5-letniej historii z zespołem pracowali Zofia Mieszczak, Iwona Kiwacka – Majerczyk, Ewa Gaculak – Kolbrecka, Joanna Gut – Dorula, Jan Gut, Krzysztof Bukowski, Andrzej Karpiel Zelek, Daniel Szewczyk, Adam Szymczyk. Obecnie zespół pracuje pod okiem Małgorzaty Dzierzęgi, Renaty Matygi i Szymona Waliczka.

W 2019 roku zespół zdobył istotne wyróżnienie otrzymując „Nagrodę Starosty Tatrzańskiego” za szczególne osiągniecia dla kultury regionalnej na Terenie Powiatu Tatrzańskiego. Entuzjazm, młodość i chęć pielęgnowania tradycji rodzinnych, sprawi zapewne, że o Zespole „Biołodunajcanie” usłyszymy jeszcze na wielu scenach w kraju i za granicą.

Autor: gok

Kategorie: Zespoły regionalne

Kalendarz