Położenie

Gmina Biały Dunajec należy do regionu Podhala, którego granice wyznaczają Tatry, Gorce, przełęcz Obidowa oraz Spisz i Orawa. Położenie u podnóża Tatr, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim sprawia, że rozpościerają się stąd zapierające dech w piersiach widoki – na Tatry, Gorce, Beskidy i Kotlinę Orawsko-Nowotarską. Są one równie zachwycające bez względu na porę roku – skąpane w letnim słońcu czy otulone białą warstwą śniegu.

Centrum gminy jest Biały Dunajec, wieś rozlokowana na wysokości 660 – 720 m n.p.m., którą przecina potok o tej samej nazwie. Stanowi on naturalną granicę pomiędzy dwiema częściami Pogórza Spisko-Gubałowskiego: wschodnią, czyli Pogórzem Gliczarowskim oraz zachodnią, czyli Pogórzem Gubałowskim.

Widok na Tatry, w dolinie miejscowość Biały Dunajec.

Gmina Biały Dunajec – ze względu na swoje położenie – to świetna baza wypadowa w Tatry. Stąd blisko na najpopularniejsze szlaki, do basenów termalnych oraz większych ośrodków turystycznych – Zakopanego (oddalonego zaledwie o 10 km) czy Nowego Targu. Znajdują się u nas także liczne ciekawe przykłady budownictwa regionalnego i sakralnego. Na gości czeka kilka tysięcy miejsc noclegowych na każdą kieszeń, karczmy i restauracje serwujące regionalne przysmaki, a nade wszystko nasi gościnni i życzliwi mieszkańcy!

Chcesz uniknąć zgiełku dużych tatrzańskich ośrodków, ale jednocześnie pragniesz mieć wszystkie atrakcje na wyciągnięcie ręki? Odwiedź przepięknie położoną, różnorodną i zachwycającą gminę Biały Dunajec, a będziesz wracał do nas już zawsze!

Kalendarz